Logo Cestydoprirody.cz

Jakou GPSku na sport a turistiku?

14.November 2011
Velikost písma: A A A Tisk Autor: Tomáš Kuthan
Mít v autě tzv. „GPSku“ není dnes již nic neobvyklého a spousta z nás ji používá pro usnadnění cesty na neznámá místa. Navigace se ale hodí, i pokud jdeme do přírody za turistikou či sportovat. Pokud vás zajímá, na co se při výběru zaměřit, pak čtěte dále.
Hlavní foto článku
© garmin.com

Hned v nadpisu článku jsem udělal chybu, ale s podobnou chybou se nyní budeme setkávat poměrně často. Pro různá navigační zařízení se mezi lidmi vžilo označení „GPSka“, ale současný vývoj techniky nám situaci mění. Zkratka GPS je totiž označení pro družicový polohový systém provozovaný Ministerstvem obrany Spojených států amerických (Global Positioning System). V současné době nám do hry vstupují další polohové systémy a to konkrétně ruský GLONASS a evropský projekt Galileo. Zatímco družice, které budou potřeba pro alespoň základní provoz Galilea, jsou teprve ve výrobě, ruský GLONASS již v provozu je a některá zařízení jsou schopna signál z těchto satelitů zpracovávat. V tu chvíli je označení „GPSka“ trošku zavádějící a při nejmenším křivdí našim východním „sousedům“.
I když tento ruský projekt nepatří mezi žádné novinky, nabízí přesnější způsob určení polohy než GPS. Tím nechci říkat, že se vyplatí koupit pouze zařízení, které podporuje příjem i jiného systému než GPS, ale každý má jiné priority a je to minimálně jeden z faktorů, na který je dobré se při výběru zaměřit.

Autonavigaci ne!

Ale vezměme to popořádku a podívejme se na to, jaké jsou vůbec možnosti a co je důležité, pokud vybíráme navigační zařízení pro turistiku či jiné sportovní aktivity. Úhlů pohledu na to, co vybrat, je hned několik, ale obecně lze říci, že na automobilové navigace můžete zapomenout. I když podle specifikace některé automobilové navigace udávají poměrně vysokou dobu výdrže na baterii, tak právě baterie je nejvíce limitujícím faktorem. Hned na dalších místech je potom celková velikost, u některých výrobců nedostupnost turistických mapových podkladů či třeba nízká odolnost proti opotřebení. Tím jsem v jedné větě shrnul ty nejdůležitější parametry navigací do přírody a teď podrobněji.

Baterie

Pokud opomene doplňkové zdroje, tak se v praxi můžeme setkat v zásadě se dvěma způsoby dodávky elektřiny – vystavěná baterie nebo klasické bateriové články. Výhodou vestavěné baterie ve většině případů bývá delší výdrž na jedno nabití, ovšem v případě vybití ztrácíte možnost výměny. Pokud si zapomenete na dovolenou přibalit nabíječku, pak to může být problém. Klasické AA články můžete mít náhradní či se dají snadno koupit na každé benzínové pumpě či obchodě. Zmínil jsem sice klasické AA články, ale některá menší zařízení mohou využívat baterie jiného typu. Rozdíl je ale stejný, ať už jsou použity jakékoliv standardní bateriové články.

Osobní názor: Z mého pohledu jednoznačně vyhrává zařízení na výměnné bateriové články a proto bych volil takový model, který využívá například AA baterie. Samozřejmě doporučuji koupi akumulátorů, což výrazně sníží náklady na provoz.

Odolnost proti mechanickému poškození

Odolnost proti mechanickému poškození oceníte, pokud svůj navigační přístroj budete používat. V dnešní době má téměř většina telefonů střední a vyšší třídy vestavěný GPS modul, což spoustu lidí vede k závěru, že žádné speciální zařízení nepotřebují a vystačí si s mobilním telefonem. V souvislosti s mobilním telefonem se nedá o žádné odolnosti ani mluvit. Telefonní přístroj je určen primárně na volání, a proto výrobce nepředpokládá, že by se používal ve velkém mrazu, dešti, držel v ruce od bahna či se válel odložený někde na skále. Outdoorová zařízení splňují různé standardy odolnosti proti vodě či mechanickému poškození. Takováto zařízení vydrží většinou ve vodě kolem půl hodiny v metrové hloubce a pád z metrové výšky na zem. Výjimkou není mnohem lepší odolnost, ale toto je takový „minimální standard“, pokud chcete přístroj tahat všude s sebou.

Osobní názor: I když se to může zdát jako zbytečnost a myslíte si, že tohle se vás netýká, věřte mi. Myslel jsem si to samé a zničil tak telefon. Když jsem se poučil a pořídil pořádné zařízení, jednou jsem jej zapomněl na skále. Druhý den (po dešti) jsem se pro něj vrátil, vylil jsem vodu, která byla na displeji, zařízení zapnul a pokračoval v cestě.

Mapové podklady

Využít navigační přístroj můžete hned na několik činností a proto se i výběr liší. Navigační přístroje lze rozdělit na mapové a nemapové. Nemapové oceníte hlavně jako zařízení pro záznam trasy nebo zjištění aktuální polohy. Taková zařízení bývají menší a mají větší výdrž, ale pokud se podle nich budete pohybovat v terénu, nebude to moc snadné. Mezi nemapové zařízení patří například tzv. loggery (záznamníky trasy) či sport testery, které mají i další funkce. Mezi ty patří především monitorování tepové frekvence, počítání spálených kalorií či možnost napojení na další různé senzory (například měření rychlosti při jízdě na kole). Pokud nehledáte klasickou navigaci, ale spíše pomocníka při sportovních aktivitách, pak jistě oceníte velký výběr podobných zařízení. Mapové přístroje můžete pořídit barevné, černobílé, dotykové i nedotykové. Zabývat se tím, jakou variantu vybrat by vydalo na další článek, ale každý si jistě vybere podle svých vlastních preferencí. Mezi nejprodávanější patří barevné a dotykové, ale i černobílé či nedotykové si najdou své zákazníky. Nevýhodou dotykový zařízení je horší viditelnost na sluníčku, ale výhodou jednoznačně jednodušší a rychlejší ovládání. Co se barevnosti týká, tak černobílé jsou většinou pouze speciální zařízení nebo pokročilejší sport testery. Ale vraťme se k mapovým podkladům. Mapy jsou velice důležitou součástí každého mapového zařízení a je potřeba dobře vybírat. Někteří výrobci používají ve svých zařízeních pouze vlastní mapové podklady a někteří dávají svým uživatelům větší volnost, ale u map platí dvojnásob rčení, že za kvalitu se platí. Pokud chcete kvalitní turistické mapy, pak můžete zapomenout na nějakou freeware licenci (zdarma). Když už nějaký výrobce do zařízení dodává své vlastní mapy, pak je dobré si zjistit, zda jsou mapy dostupné i pro oblast, která je pro vás důležitá. Velcí výrobci pokrývají většinu důležitých oblastí ve velice dobré kvalitě, a proto se u turistického navigačního přístroje vyplatí volit kvalitu i za cenu vyšší ceny.

Osobní názor: Nerad bych v tomto článku sklouznul k nějaké reklamě, ale v České republice je v současné době podle mého názoru pouze jediný výrobce, který nabízí taková zařízení, která se hodí pro cesty do přírody včetně kvalitních mapových podkladů. Který výrobce to je, pro vás nebude problém zjistit.

Navigaci nebo sport tester?

Vzhledem k výše zmíněnému je podle mne jasné, že využití mobilního telefonu nebo autonavigace není úplně ideální řešení. Pokud vyrážíte na cesty do přírody jednou za rok, tak pak pro vás samozřejmě koupě speciálního zařízení jistě není zajímavá a vystačíte si s mobilním telefonem., ale pokud to myslíte vážně a nejste zarputilým odpůrcem „GPSek“, pak budete asi váhat mezi nějakým sport testerem a klasickou navigací. Sport tester nabízí některé speciální funkce určené pro sledování vaší výkonnosti, ovšem vzhledem k tomu, že je to v dnešní době „trendy“, bývají tato zařízení dražší než jiné navigační přístroje, které by splnily stejnou funkci po napojení na počítač. Proto pokud hledáte přístroj, který budete moci využít jak pro orientaci v přírodě, tak pro monitoring svých sportovních aktivit, je nutné rozhodnout podle většinového využití. I klasická navigace splní funkci sport testeru, ale pokud chodíte každý den běhat, tak jistě oceníte „GPSku“ v podobě hodinek než mapovou navigaci, která bude tahat kapsu k zemi.

V článku jsou použity fotografie výrobků značky Garmin, © garmin.com

Reklama:

Kam dál?

 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK