Nouzové signály aneb co dělat, když potřebujete pomoc

Ať už se pohybujete v Alpách, na Šumavě, v Rakousku nebo České republice, nouzové signály by měly fungovat všude. Mezinárodně uznávaných nouzových signálů je hned několik, ale každý vám může zachránit život v jiné situaci a proto je dobré mít alespoň základní přehled.
Stojící postava vzpaží obě ruce
Tento signál oceníte zejména ve chvíli, kdy vás již někdo vidí, v opačném případě nemá velký smysl. Velmi často se používá jako odpověď na dotaz, zda potřebujete pomoc. Pokud si představíte stojící osobu, která vzpaží obě ruce, tak ruce společně s tělem tvoří tvar, jako písmeno „Y“. To znamená Yes, tedy Ano!
Opakem tohoto signálu je vytvoření tvaru písmene „N“, tedy No nebo česky Ne. Toho docílíte tím, že zvednete pouze levou ruku a druhou necháte šikmo dolu. Pokud si tento signál zapamatujete, můžete například zabránit nežádané záchranné akci ve chvíli, kdy jste sice vyčerpaní, ale jen odpočíváte.
Odpovídat Ano či Ne můžete samozřejmě i dalšími způsoby, ale pokud se vás ptá například posádka záchranného vrtulníku, je velmi pravděpodobně, že slovní Ano či Ne neuslyší. Pro tyto účely je možné použít barevné světlo, kdy zelená znamená Ano a červené Ne.
Červené plátno
Pro vytvoření dalšího signálu budete potřebovat pomůcky, které ovšem zkušeným horským vůdcům nechybí a mají je stále s sebou. O pomoc požádáte tak, že na sněhovou či morénovou plochu se rozloží červené plátno o rozměru 1×1 m, uprostřed něhož je bílá kružnice o poloměru 60 cm a šířce 15 cm. Vzhledem k povaze tohoto signálu jistě sami vidíte, že není možné jej použít v každé situaci.
Světlice
Světlice či rakety patří k nejlépe viditelným signálům, které můžete použít pro přivolání pomoci. Bohužel ne každý z nás u sebe běžně světlice nosí a tak je tato varianta opět určená pro ty vybavené.
Pokud plánujete cesty do míst, kde není příliš vysoká koncentrace lidí, doporučujeme se světlicí vybavit. Nezapomeňte, že světlice musí být červené barvy.
Zvukový signál
Mezi nejčastěji používané nouzové signály patří signál zvukový. Tento signál se používá již od roku 1894 a o jeho používání v této podobě se zasloužil C.T.Dent. Vzhledem k jeho nenáročnosti na vybavení je nejčastěji používaným signálem v Alpách a proto se také označuje jako alpský nouzový signál. A jak si teda správně přivolat pomoc? Základem je 6 zvukových znamení během jedné minuty. To znamená, že každých 10sekund (6krát za sebou) musíte vydat určitý signál. Tím signálem může být písknutí, křik, tlesknutí, bouchnutí..zkrátka cokoliv, co by někdo mohl zachytit. Během noci lze tento signál upravit na světelný a například blikat baterkou. Mezi signály by měla být vždy minutová přestávka.
Odpovědí, že někdo vaše volání o pomoc zachytil, by mělo být vyslání nějakého signálu 3× za minutu, tedy jednou za 20sekund 3krát za sebou.
Přistání vrtulníku
Pokud očekáváte přistání záchranného vrtulníku, je dobré se na to připravit. Pokud to je možné, snažte se okolí možného místa přistání vyčistit od volně ležících předmětů, které by mohly vrtulník ohrozit. Může se jednat například o vaše vybavení, lana, větve a podobně. Během přistání si chraňte zejména oči.
Tyto signály byste měly znát nejen pro svoje vlastní bezpečí, ale také pro bezpečí ostatních. Nezapomínejte, že pokud zaregistrujete volání o pomoc, je vaší morální povinností pomoci, protože nikdy nevíte, kdy budete potřebovat pomoc vy nebo někdo z vašich blízkých.
Thomas Clinton Dent
Thomas Clinton Dent byl anglický lékař, autor a horolezec, který se pokusil o několik zbývajících nepokořených hor v Alpách v období známém jako stříbrný věk alpinismu.
Více o tomto člověku si můžete přečíst zde: http://en.wikipedia.org/…_Thomas_Dent

Mohlo by vás zajímat
Kde se diskutuje
-
Dominika Zachová před 3 lety
-
-
nina Horova před 4 lety
-
Antonín Loch před 5 lety
-
Kristýna Ryglova před 5 lety
© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK