Logo Cestydoprirody.cz

Jak vybrat správný batoh

23.April 2012
Velikost písma: A A A Tisk Autor: Tomáš Kuthan
Vybrat správný batoh nemusí být tak snadné, jak se na první pohled může zdát. Nechtěl bych se nikoho dotknout, ale většina ženské populace nejspíše vybírá podle vzhledu a barviček, což ale nemusí být úplně ten nejlepší způsob.
Hlavní foto článku
shutterstock.com

Batoh musí hlavně sedět

Základním pravidlem při výběru batohu by mělo být to, jak sedne zrovna na vaše záda. To ovlivňuje hned několik faktorů jako například nosný systém, velikost zad nebo možnosti nastavení. Pokud je batoh kvalitní s dobrým nosným systémem, pak může výrazně snížit váhu celého batohu. Ta je totiž na záda přenášena přes nosné popruhy a bederní pás.

Nosné popruhy foto Nosné popruhy jsou nejvíce namáhanou částí celého batohu a navíc jsou místem, kde se vaše tělo s batohem spojí. Popruhy by měly být především pohodlné. Vzhledem k váze batohu by měly být i přiměřeně polstrované. Zjednodušeně lze říci, že čím větší a těžší batoh plánujete koupit, tím spíše byste se měli zaměřit právě na tuto část.

Bederní pás Bederní pás je další důležitou částí nosné soustavy, které je nutné věnovat pozornost. I zde platí, že čím větší batoh, tím je tato část důležitější. Kvalitní bederní pás dokáže nést až polovinu hmotnosti, což je u těžkého batohu zásadní. Bederní pás většinou bývá nastavitelný, ale u některých modelů batohů se setkáte i s pásem fixním. V takovém případě je nutné batoh vyzkoušet například i přes oblečení, ve kterém budete chodit.

Záda batohu K nosné části batohu patří i tzv. záda batohu. Pokud budete vybírat městský batoh, či batoh na in-line, pak se na záda nejspíše nebudete příliš zaměřovat, ale i v takovém případě kvalita zad může výrazně ovlivnit pocit při nošení batohu. Při výběru byste se měli zaměřit především na výztuhu a odvětrání. Výztuha by neměla chybět především u velkých batohů, kde zlepšuje tvar batohu a zvyšuje komfort nesení. Výztuha u lepších batohů bývá odnímatelná či nastavitelná a lze tak batoh přizpůsobit konkrétní účelu a tvaru zad. Odvětrání by nemělo chybět ani u menšího a lehčího batohu. Ruku v ruce s odvětráním většinou jde i polstrování a právě díky němu se vytváří různé prolisy a drážky sloužící k odvětrávání. Součástí větracího systému bývají i různé síťky, speciální prodyšný materiál či odehnutí batohu od těla. Zapařená záda mohou zkazit celý výlet, proto věnujte při výběru batohu pozornost i této části. foto Důležitá není jen velikost celého batohu, ale i jeho zad. Zatímco boty či triko si několikrát zkouší téměř každý, s batohem to nebývá úplně pravidlem. Téměř každý batoh lze nastavit za pomoci hned několika dotahů, šňůrek či přezek. To ale neznamená, že se automaticky dá nastavit i velikost zad. Ta se provádí posunem nosných popruhů. Správné nastavený batoh by měla mít vzdálenost mezi uchycením nosných popruhů a horním okrajem bederního pásu rovnou výšce zad zmenšené o 32cm (výška zad je při sedu na židli vzdálenost mezi rameny a židlí).

Nebojte se při výběru v obchodě požádat obsluhu, aby vám do batohu něco dala. Při zatížení se může zásadně změnit váš pocit z batohu. V přírodě s prázdným batohem nejspíše taky nepůjdete.

Vybavenost batohu

Většina batohů, které jsou na trhu, má spousty různých kapes, kapsiček, poutek a třmenů. K čemu jsou ale všechny tyto „zbytečnosti“ dobré a na co koukat při výběru? I v tomto případě platí, že účel je to nejdůležitější a ne každý batoh je ideální zrovna pro vás.

Základem každého batohu je hlavní úložný prostor. Tato část batohu je samozřejmě tou částí, kam budete dávat nejvíce věcí. Hlavní komora by měla být dostatečně velká a ideální je, pokud se lze do ní dostat minimálně ze dvou míst. Minimálně by měl mít zip dva jezdce. Pokud jsme u zipu, tak se dostáváme ke způsobu zapínání.

foto Zpravidla se používají dva způsoby, jak lze batoh uzavřít. Asi nejběžnějším způsobem je klasický zip. Zip umožňuje lepší přístup do útrob batohu, ovšem mezi jeho nevýhody patří například nároky na kvalitu, aby se nerozepínal a nerozjížděl. Druhým nedostatkem batohů se zipem je omezení přeplnění, kdy pak zip nejde zapnout. V tom je o poznání lepší batoh se stahovacím uzavíráním, kde hlavní komora pak připomíná spíše pytel. Takový batoh lze lehce naplnit až po okraj, ale přístup k věcem uloženým na dně je poměrně komplikovaný. Ideálním řešením je pak kombinace obou těchto způsobů.

Každý batoh má různě velké kapsy a každý si jistě najde ideální způsob jak kterou kapsu využít. Z praxe se však osvědčilo, pokud je batoh vybaven například samostatnou nepromokavou kapsou, kam lze uložit doklady či mobilní telefon. Mezi další velice praktické kapsy dále patří:

  • průhledná kapsa na mapu
  • kapsa na peníze na bederním pásu
  • síťované kapsy pro odkládání např. mokrých věcí
  • kapsy či popruhy na upevnění spacáku, stanu či jeho částí

Pokud jsem zmínil možnost upevnění spacáku, tak se dostáváme k další části a to různým popruhům a sponám. U větších batohů je vhodné, pokud jsou k dispozici kompresní a dotahovací popruhy. Ty dokáží batoh zpevnit, zmenšit jeho velikost a v případě potřeby i poslouží k přichycení dalšího vybavení. Osobně využívám například možnost uchycení GPSky k popruhu nosného systému.

Materiál

Pokud bychom vybírali batoh podle materiálu, pak je výběr opět široký. Důležitou podmínkou při výběru materiálu je nejspíše pro každého z nás jeho váha a nepromokavost. Téměř většina batohů určených pro náročnější klientelu využívá nepromokavé materiály a pokud nemáte speciální nároky jako například naprostá vodě odolnost, pak to budete mít snadné. Případně je možné si zakoupit speciální pláštěnku na batoh, která nepromokavost ještě zvýší.

Kvalitní nepromokavé batohy mají například svařovaný šev, krytý nepromokavý zip a speciálně upravené uzávěry kapes. Takové batohy mají většinou málo vnějších kapes a pokud jsou, pak jsou například ze síťoviny.

Velikost batohu

Asi si vyberete jinak velký batoh na několikadenní túru po alpských hřebenech a pokud pojedete na kole na nákup. Při výběru je dobré vybírat batoh spíše větší, protože místa není nikdy dost. Pokud máte při svých cestách naplněnou každou kapsu svého současného batohu, pak by bylo dobré se porozhlédnout po nějakém větším. Asi nejběžnějším dělením batohu podle současných e-shopů je:

  • malé – do cca 30l – cyklistické, krátké výlety, in-line brusle atd.
  • střední – cca 30 – 50l – batohy na několikadenní akce, lezecké, skialpinistic­ké atd.
  • velké – cca nad 50l – batohy určené na cestování a delší pobyty mimo domov

I když sám velice rád nakupuji věci přes internet, pak bych vás před výběrem batohu přes internet varoval. Každý batoh je jinak velký a dva batohy se stejným objemem od různého výrobce se mohou lišit poměrně zásadně. Navíc přes internet si nevyzkoušíte, jestli se batoh a vaše záda budou kamarádit.

foto: huskycz.cz

Co do batohu určitě patří

Samozřejmě záleží na využití, ale neměli byste zapomenout do batohu přibalit základní bezpečnostní vybavení. Mezi to patří baterka, kompas, pláštěnka pro vás i batoh, nůž, lékárnička a něco na zub.

Reklama:

Kam dál?

 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK