Co je nového? - Tipy na vybavení pro skialp a freeride - 2013/2014

Alpenverein Edelweiss CZ vám přináší překlad článku z časopisu Alpenvereinu Bergauf 05/2013, který je zaměřen na zimní vybavení pro skialp a freeride. Originál článku v němčině naleznete ZDE.
Začněme krátkým přehledem všech novinek
Lyže
a)„Všechny jsou rockery!“ – také u závodních modelů. Přednosti rockeru jsou jednoznačné:
- Rozdílné radiusy (krátké na tvrdém podkladu, protože hrana v oblasti lopaty nepřiléhá – to znamená lepší kontrolu hrany a lepší výkon (chování), dlouhé v měkkém sněhu).
- Lyže mohou být podle typu rockeru a lyžařských schopností až do15 cm delší než je výška lyžaře. V kombinaci se zatížením plochy to přináší plus při vztlaku v hlubokém sněhu a tím více požitku při sjezdu.
b) „Take it easy“: Většina nových modelů se vyznačuje snadnou točivostíí a lehkostí při provádění zatáček. Lyžařům, kteří jsou na tom technicky hůře, se to bude líbit a ti ostatní budou mít ještě hodně rezerv.
c) „Lehkost bytí“: Specielně v segmentu skialpinistického freeridového lyžování existují velmi široké modely s nejlepším výkonem při sjezdu, které mají okolo 3000 g a dokonce i méně. Radost ze sjezdu je dokonce ještě větší, protože stehna nejsou stále v maximální zátěži.
d) „Sportstars“: Některé modely vyzařují excelentní sportovní výkon při maximálních rychlostech. V nich máme také něco pro hazardní adrelinovou mládež a experty.
Boty
Jsou mezi nimi boty pro závodění, boty s komfortem pro pohyb a supersportovní boty. LaSportiva boduje technickými inovacemi, nejmenší vahou a maximálním komfortem při chůzi při futuristicky odvážném vzhledu.
V klasickém skialpinistické oblasti mohla být redukována váha ještě jednou, aniž by se snížil výkon při sjezdu. Atomic je poprvé zastoupen alpinistickými lyžařskými botami.
SCARPA se svým modelem „Allmountain Machine“ a BLACKDIAMONT s novým faktorem MX se opravdu přibližují k dokonalosti bot pro freerid.
Pro všechny fanoušky GARMONTU: Garmont byl převzat americkým SCOTTem. Výrobky zůstaly identické – jen je na nich napsáno SCOTT.
Novinky u vázání
Atomic a TRAB se chtějí zařadit do segmentu TECH-vázání, MARKER se zaměřuje s F12 TOUR EPF na freeridery. DYNAFIT představuje limitovanou edici freeriderového vázání s tvrdým jádrem „BEAST“. HEAD a FISCHER spolupracují spolu se systémovým partnerem Tyrolia na vázaní AAAmbition, které je orientováno na komfort při chůzi a má jednoduchý nastavovací mechanismus pro všechny velikosti (teleskopické nastavování).

Foto: P.Mathis
Co se hodí pro mě?
Je třeba zohlednit několik málo kritérií, a odpověď se následně najde zcela jednoduše.
Jak a kde se pohybuji?
Závodníci soustřeďují téměř 100% své pozornosti na váhu vybavení. Další roli při rozhodování o koupi hraje to, jak bota padne a jaký je komfort při chůzi u daného modelu. Výkon lyží a bot při sjezdu je u této kategorie nesrovnatelný s výkonem při stoiupání. Kdo chce mít dobrou radost při sjezdu, musí mít při použití závodního vybavení solidní lyžařskou techniku. Cenově se to všechno odehrává na nejvyšší úrovni a pro top-vybavení musíme našetřit někdy až 3.500 Euro. Extrémně lehká konstrukce vybavení vede také k tomu, že jeho trvanlivost (obzvláště lyží) není příliš vysoká.
„Klasický skialpinismus“ vyžaduje materiál pro všechny způsoby použití. Lyže, boty a vázání by měly umožnit v každém terénu a v každém druhu sněhu radostnou a bezpečnou jízdu, ale bez toho, že by byly příliš těžké – kromě toho je žádaný komfort, myslíme-li také na dlouhé lyžařské túry s pasážemi, kde je nutno lyže nést, nandat je, sundat je apod. V této kategorii se zhlédnou požitkáři a přehnaný sportovní výkon zde není vždy to hlavní. Tomu odpovídá i rozsah nabídky lyží – od lehkých až k těžkým sportovním vahám, které nabídnou i hodně výkonu na sjezdovce. Pro rozhodnutí o koupi lyží by ale mělo být rozhodující lyžařské umění – ale k tomu později. U vázání se názory široce rozcházejí. Komfort u značek Fischer, Fritschi, Hagan, Head a Trab nebo lehkost u Dynafitu a Atomic a opět u Trabu? Kdo má možnost vyzkoušet různé systémy vázání, měl by ji využít.
Skialpinističtí freerideři chtějí být cool. Široké až ultra široké lyže s důrazem na výkon ve sjezdu a botami, které k lyžím pasují, většinou se 4 přezkami, tvrdým flexem a trochu těžšími. Přirozeně hraje na túře váha materiálu jistou roli – ale při alpinistickém freerideru není tím nejdůležitějším.
Úroveň jízdy na lyžích
Nezkušení lyžaři volí nejlépe lyže s vyváženými jízdními vlastnostmi, na kterých se snadno zatáčí a které „odpouštějí“ chyby. Je lepší se raději vzdát lehčích modelů. Občas trpí technická úroveň lyžování při sjezdu stále unavenějšími nohami, ruksakem a ne vždy nejlepšími sněhovými podmínkami, což dává správné volbě lyží ještě větší význam.
Dobří lyžaři mohou naproti tomu čerpat z potenciálu náročněji postavených sportovních modelů. S nimi jsou možné větší rychlosti a lepší kontrola v náročném terénu – radosti při sjezdu nestojí nic v cestě.
Sportovci + znalci se vyrovnají s každými lyžemi, ale pravděpodobně hledají modely pro rychlé sjezdy v náročném terénu.Zde je žádána sendvičová konstrukce s bočnicemi, trochu více váhy a odolnost proti torznímu kroucení. Experti by měli vědět, co chtějí!
Trénovanost
Solidní tělesná konstituce je jistě pomocí, protože se nedá zvolit vždy jen nejlehčí vybavení. Kromě toho zažijete více radosti, když vám při sjezdu nedojde dech již po pár metrech, a tím pádem se také snižuje možnost zranění.
Tlačí vás bota?
Bota musí dobře padnout! Tím se zlepšuje přenášení síly a výkon a zamezí se obvyklým bolístkám.
Velikost boty: Příliš velké nebo příliš malé boty – obojí kalí radost a vytváří problémy. Jednoduše vyjměte vložku z vnitřní botičky, stoupněte si na ní patou těsně k okraji; zůstane-li cca 5 mm místa, pak je to přesně to správné. Pro ženy existují vlastní modely s užším skeletem.
Výška nártu: Příliš prostoru nad nártem můžete velmi dobře vyrovnat pevnou vložkou mez skořepinou a vnitřní botičkou.
Vnitřní termobota: Tepelné dotvarování vnitřní botičky shledáváme dobrou volbou. Na botičce se pak nic nekroutí a neškrtí.
Úroveň jízdy na lyžích: Pro méně zkušené lyžaře a lyžařky se hodí nejlépe model s měkčím flexem (100 – 110) a pevnou přiléhavostí. Aktuální, na silný výkon ve sjezdu zaměřené, modely mají všechny velmi dobrý komfort při chůzi a činí výstup o mnoho příjemnější než tomu bylo před několika roky. Znalci, sportovci a experti se budou klonit spíše k tvrdému flexu (120 – 140), čtyřem přezkám a XL-powerstrapu. V tomto případě by pak neměly být lyže extrémně lehké.
Deformace nohy a problémová místa: V podstatě se nechají všechny materiály skořepiny tepelně formovat a tím dobře přizpůsobit individuálním problémovým místům.
Důležité: Lyže a boty by měly být vzájemně dobře sladěny. Scarpy FREEDOM SL v kombinaci s ultralehkými lyžemi nemohou fungovat, rovněž tak málo jako závodní bota s čistě freeridovými lyžemi.
V příštích dílech přineseme test lyží pro klasický skialpinismus, allmountain a freeride.
Kam dál?

Mohlo by vás zajímat
Kde se diskutuje
-
Dominika Zachová před 3 lety
-
-
nina Horova před 4 lety
-
Antonín Loch před 5 lety
-
Kristýna Ryglova před 5 lety
© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK