Malé a příjemné vesnice "Bergsteigerdörfer"
V těchto obcích si stále ještě uvědomují nutnost souladu mezi přírodou a člověkem, a zde také respektují přirozené hranice přírody.
Hlavní devizou je zde: "méně, ale zato lépe".

Iniciativa „Bergsteigerdörfer“ se vrací k myšlence Rakouského Alpenvereinu. Společně se Spolkovým ministerstvem pro zemědělství, lesnictví, životní prostředí a vodní hospodářství byly představeny vybrané obce a regiony z celého Rakouska, které jsou spojené s lehkou letní a zimní turistikou.
Filozofie
Horolezecké vesnice („Bergsteigerdörfer“) jsou vzorová regionální centra s tradicí udržitelné vysokohorské turistiky. Tyto vesnice garantují profesionální nabídku turistiky pro horolezce, vykazují vynikající stav krajiny a životního prostředí a zasazují se o uchování místních kulturních a přírodních hodnot. Jako vysokohorská kompetentní centra se spoléhají na vlastní odpovědnost, schopnost a suverenitu svých hostů v horách, tak jako na jejich odpovědné chování, které má kladný vztah k životnímu prostředí.
Horolezecké vesnice představují dovolenkové cíle pro specifické skupiny hostů. Skupinu, která hledá klid a zotavení, ale chce se také pohybovat ve volné přírodě, která usiluje o dovolenou daleko od velkých turistických center.
Hlavní mota jsou
- podněty beze spěchu
- živost bez hluku
- blízkost bez neúcty
- požitek na vysoké úrovni
- pohyb vlastní silou
Užitek pro obyvatelstvo
Iniciativa horolezeckých vesnic přivádí na světlo ty obce, které stály v minulých desetiletích ve stínu velkých turistických center. Staví je na profesionální platformu a kromě toho podporuje každou obec s individuálním projektem k rozvoji vědomých alternativních druhů turistiky. Iniciativa má přispívat k tomu, aby se zachovaly struktury v obcích, ať už jde o obchody, lékárnu nebo poštu, aby se znovu vybudovala silnější poptávka po veřejné dopravě a aby se udržela pracovní místa. Motto „od úcty k hodnotám, k vytváření hodnot“ pasuje k horolezeckým vesnicím obzvláště dobře. Na začátku stojí vědomá ochrana velkého zdroje „neopotřebované krajiny“, samostatnosti a sebevědomí. A na tom se pak v dalších letech staví další vývojové kroky ve spolupráci s Alpskými svazy, Alpskou konvencí a obcemi.
Kameny mozaiky Alpské konvence
Alpská konvence je mezinárodněprávní smlouva alpských států a Evropského společenství s cílem umožnit trvalý rozvoj v Alpách. Horolezecké vesnice jsou příklady přenesení Alpské konvence do praxe a nesou proto odpovědnost, aby jejím protokolům a cílům co nejlépe odpovídaly. To se ukazuje u podnětů pro příjezdy veřejnými dopravními prostředky, u nabídky regionálních výrobků partnerských podniků horolezeckých vesnic, u vědomého zacházení obyvatelstva obce s jejím okolím a přirozeně zcela zvláště v souvislosti s nabídkou vysokohorských aktivit. Ale také žijící tradice, alpská historie, kultura a zemědělství, které utvářely obce odedávna, přispívají podstatně k osobitému šarmu každého jednotlivého místa
Přehled Bergsteigerdörfer
- Ginzling
- Großes Walsertal
- Grünau im Almtal
- Hüttschlag im Großarltal
- Johnsbach im Gesäuse
- Lesachtal
- Lunz am See
- Mallnitz
- Malta
- Mauthen
- Reichenau an der Rax
- Region Sellraintal
- Steinbach am Attersee
- Steirische Krakau
- St. Jodok, Schmirn- und Valsertal
- Tiroler Gailtal
- Vent im Ötztal
- Villgratental
- Weißbach bei Lofer
- Zell-Sele

Mohlo by vás zajímat
Kde se diskutuje
-
Dominika Zachová před 3 lety
-
-
nina Horova před 4 lety
-
Antonín Loch před 5 lety
-
Kristýna Ryglova před 5 lety
© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK