Logo Cestydoprirody.cz

Jak na pásmovou nemoc!

19.June 2013
Velikost písma: A A A Tisk Autor: Jan Veselý
Vydáte-li se na dovolenou velmi daleko, může vám pásmová nemoc (anglicky jet lag) skutečně znepříjemnit začátek dovolené, nebo zhoršit náladu po návratu. Ale řešení jsou po ruce.
Hlavní foto článku
Foto: Karelj, Wikimedia Commons

Než se budete po dálkovém letu cítit opět normálně, může to trvat pět dní. Což se může, vzhledem k ospalosti během dne, noční nespavosti, ztrátě chuti k jídlu, zamženému myšlení a slabší koordinaci, zdát jako velmi dlouhá doba. A je to ještě horší, jestliže jste trpěli nedostatkem spánku před cestou, letíte přes více než čtyři časová pásma, dehydratujete se při letu pitím alkoholu nebo jestliže cestujete směrem na východ, což shledáváme jako horší než letět na západ, protože tělesné hodiny se vyrovnávají lépe s požadavkem na to být vzhůru déle.

Pásmová nemoc je způsobena porušením vašeho cirkadiánního rytmu – vnitřních hodiny těla, které regulují spánek a bdělost. Tyto hodiny jsou malá skupina buněk v mozku: hypothalamická suprachiasmatická jádra. Tyto hodiny jsou řízeny světlem a tmou a hormonem melatoninem, který je produkován, když se stmívá a řídí naši tělesnou teplotu při spánku.

Melatonin se může vyrábět synteticky a v Americe je k dispozici jako volně prodejný bylinný prostředek. Ale pomohl by u pásmové nemoci? Nebo byste měli zkusit pro usnutí prášky na spaní a pro udržení v bdělém stavu stimulanty jako je káva?

Řešení

Systematické posouzení výzkumu organizace Cochrane Collaboration odhalilo, že melatinon může být užíván pro zmírnění pásmové nemoci při překonávání dvou nebo více časových zón. Dávka melatinonu mezi 0,5 – 4 mg užívaná denně před spaním pomohla lidem rychleji a lépe usnout ( zejména při vyšší dávce), stejně jako redukovat ospalost během dne.

Pozn: Česká legislativa je k melatoninu, jako doplňku stravy, nepřístupná a proto si jej většina lidí kupuje za hranicemi. Volně v lékárnách lze melatonin koupit např.na Slovensku. Každopádně užívání nejprve konzultujte s vaším lékařem.

Melatonin působí lépe, čím více časových pásem se překonává, a více při cestování na východ než na západ. Avšak není bezpečný pro každého. Lidé s epilepsií nebo uživatelé warfarinu by ho neměli brát. Existuje několik důkazů, které naznačují, že jestliže cestujete na západ, ale pobudete tam pouze pár dnů, je lepší pro omezení pásové nemoci dodržovat zvyklosti vaší domácí časové zóny. Zůstáváte-li tam déle, měli byste se „přestavit“ na místní čas co možná nejdříve.

Jestliže cestujete na východ, pomáhá zůstat ve tmě nejméně tři hodiny po příjezdu, abyste se pokusili přenastavit circadianní rytmus. Jestliže cestujete na západ, vydejte se na denní světlo.

Prášky na spaní se často užívají pro zpětné dosažení cyklu bdělosti a spaní, ale nejsou jasné důkazy, že to funguje. Kofein redukuje ospalost, ale způsobuje horší usínání večer. A opravdu špatnou novinou je, že výzkum naznačuje, že dokonce nepomáhá spát v letadle, pokud neletíte v době, kdy obvykle spíte.

Pokud se rozhodnete zvládat časový posun jakkoliv, nezapomeňte, že s sebou na palubu letadla si nemůžete vzít úplně všechno a vaše postel se vám do palubního zavazadla prostě nevejde.

Reklama:

Kam dál?

 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK